دوشنبه ,۲۵ تیر ۱۳۹۷
خانه / تازه های فن آوری / چطور ظرفیت واقعی پاوربانک ها را تشخیص دهیم؟

چطور ظرفیت واقعی پاوربانک ها را تشخیص دهیم؟

اولین چیزی که هنگام خرید پاور بانک به آن توجه می‌کنیم ظرفیت است. هرچه ظرفیت پاور بانک شما بیشتر باشد دفعات بیشتری می‌تواند گوشی هوشمندتان را شارژ کند. با این حال با افزایش ظرفیت پاور بانک وزن آن نیز بالاتر می‌رود و باید پولش بیشتری برای خرید آن بپردازید؛ پس انتخاب پاور بانکی که متناسب با نیازها و ظرفیت باتری گوشی هوشندتان باشد ضرورت می‌یابد…

ظرفیت پاور بانک‌ها به صورت عددی برحسب mAh (میلی‌آمپرساعت) روی بدنه و جعبه آنها درج می‏شود و خریداران نیز بر همین اساس پاور بانک مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند؛ اما اکثرا نمی‌دانند آنچه نوشته شده است ظرفیت اسمی پاور بانک است نه ظرفیت واقعی آن؛ به همین دلیل مثلا اگر باتری گوشی شما ۲۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی باشد و پاور بانک ۱۰ هزار میلی‌آمپری بخرید به جای اینکه گوشی شما را ۴ بار شارژ کنید حدودا ۳ بار آن را شارژ می‌کند.

چطور ظرفیت واقعی پاوربانک ها را تشخیص دهیم؟

این اختلاف ظرفیت به چه دلیل است؟

باتری‌های قرار داده شده در پاور بانک‌ها معمولا ولتاژ ۳.۷V دارند در صورتی که ولتاژ استاندارد USB برابر با ۵V است از این جهت پاور بانک‌ها برای شارژدهی به گوشی‌ها باید ولتاژ خروجی خود را به ولتاژ بالاتری تبدیل کنند که از ظرفیت پاور بانک می‌کاهد.

از طرف دیگر طی فرایند تبدیل ولتاژ ۳.۷V پاوربانک به ۵V یواس‌بی گوشی مقداری از انرژی به گرما تبدیل می‌شود که نتیجه آن  دست رفتن بخشی از ظرفیت پاور بانک است.

چگونه ظرفیت واقعی پاوربانک را حساب کنیم؟

راحت‌ترین روش برای محاسبه حدودی ظرفیت واقعی پاور بانک‌ها این است که ۲۵ تا ۳۰ درصد از ظرفیت اسمی نوشته شده روی آن کم کنید. یعنی اگر پاور بانک شما ۱۰ هزار میلی‌آمپری است حدود ۷۰ درصد به گوشی شما شارژ می‌دهد که برابر است با ۷۰۰۰ mAh.

ظرفیت واقعی = ۰.۷ x ظرفیت اسمی پاوربانک

۷۰۰۰ = ۰.۷ x ۱۰۰۰۰

راه دیگر برای فهمیدن ظرفیت واقعی پاوربانک‌ها هست؟

چطور ظرفیت واقعی پاوربانک ها را تشخیص دهیم؟

برخی از شرکت‌ها، علاوه بر درج ظرفیت اسمی پاور بانک، ظرفیت واقعی آن را نیز با فونت کوچک در دفترچه راهنما یا روی بدنه دستگاه درج می‌کنند. به طور مثال همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید روی بدنه پاور بانک ۱۶۰۰۰ mAh نوشته شده است که برای ولتاژ ۳.۶V است اما در زیر آن ظرفیت همین پاور بانک برای ولتاژ ۵.۱V به صورت کوچک‌تر نیز نوشته شده که برابر است با ۱۰۲۰۰ mAh. با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می‌شویم ظرفیت واقعی این پاور بانک حدودا ۶۴ درصد ظرفیت اسمی آن است.

برای هدایت به کانال کلیک کنید

درباره ی ادمین

■ سعید محدثی ■ کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی

همچنین ببینید

از واژه پادکست چه می دانید؟

از واژه پادکست چه می دانید؟

پادکست شاید برای برخی خوانندگان کلمه‌ای جدید و نامأنوس باشد، اما برای این اصطلاح تعریف …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *