پنجشنبه ,۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / ترفند و آموزش کامپیوتر / رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کارت حافظه یا فلشتان دچار مشکل Write Protection شود؛ به این معنی که نمیتوانید اطلاعات درون فلش را بخوانید یا اطلاعات جدیدی به آن اضافه کنید. در واقع این اتفاق زمانی می افتد که فلش شما قفل شود و از اطلاعات محافظت کند.

 

به طور کلی کارت های حافظه و فلش ها میتوانند توسط سوییچی، درایو ها را قفل کنند و نوشتن را بر روی آن ممنوع کنند که در این شرایط مطالب موجود در فلش، قابل خواندن هستند. این سوییچ در واقع برای امنیت درایو و جلوگیری از حذف شدن تصادفی داده ها، طراحی شده است. اما در برخی موارد ممکن است در اثر شکستگی یا خراب شدن مموری و فلش مموری و یا حتی ویروس، سوییچ شود که مانع دسترسی به اطلاعات میشود و در این شرایط به مشکل بر میخورید؛ اما راه حل هایی وجود دارد که در این مطلب آموزش خواهیم داد.

رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

Regedit

Regedit.exe یک نرم افزار اجرایی است که کاربرد های زیادی دارد و از نسخه ی XP به بالا، در ویندوز قابل استفاده است. برای دسترسی به آن کافیست، regedit را در قسمت جستجو، در منوی استارت تایپ کنید. در پنجره ی باز شده، در پنل سمت چپ، پوشه ی

”Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies” 

را باز کنید و سمت راست رویWriteProtect t Value کلیک کنید.  عدد Value data را از ۱ به ۰۰ تغییر دهید و تغییرات را ذخیره کنید. در پایان، سیستم را مجدداً راه اندازی کنید و پس از اتصال فلش یا مموری به سیستم، خواهید دید که مشکل برطرف شده است.

رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

StorageDevicePlicies

در صورتی که StorageDevicePolicies را در regedit پیدا نکردید، در فضای خالی آن، کلیک راست کنید و در منوی ظاهر شده در بخش New، گزینه ی Key را انتخاب کنید. سپس نام آن را به StorageDevicePolicies تغییر دهید. روی کلید جدید کلیک کنید و مجدداً در فضای خالی کلیک راست کرده و در قسمت New، گزینه ی DWORD را انتخاب کنید. مقدار آن را ۰ کنید و نامش را به WriteProtect تغییر دهید. سیستم را ریست کنید و فلش را دوباره به سیستم متصل کنید. در صورتی که با این دو روش مشکلتان حل نشد؛ یک راه دیگر وجود دارد که میتوانید امتحان کنید.

رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

Diskpart

در این مرحله باید فلش یا کارت حافظه را به سیستم متصل کنید و cmd را باز کنید و دستورات زیر را در آن وارد کنید. دقت داشته باشید که از حساب کاربری Administrator وارد شوید.

نکته: پس از تایپ هر خط، اینتر بزنید.

  • diskpart
  • list disk
  • select disk x (where x is the number of your non-working drive – use the capacity to work out which one it is)
  • attributes disk clear readonly
  • clean
  • create partition primary
  • format fs=fat32  (you can swap fat32 for ntfs if you only need to use the drive with Windows computers)
  • exit

رفع مشکل Write Protection از فلش مموری ها

برای هدایت به کانال کلیک کنید

درباره ی ادمین

■ سعید محدثی ■ کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی

همچنین ببینید

از سلامت فایل پیش از دانلود آن مطمئن شوید

از سلامت فایل پیش از دانلود آن مطمئن شوید

این روزها با وجود اینترنت‌های پرسرعت، درخواست دانلود فایل از اینترنت نیز افزایش یافته و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *