پنجشنبه ,۲۸ تیر ۱۳۹۷
خانه / آموزش آفیس / آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

آیا تاکنون برای‌تان پیش آمده که پیش از ذخیره یک فایل اکسل آن را به‌طور تصادفی ببندید و اطلاعات موجود در فایل را از دست دهید؟ یا به دلیل خرابی ناگهانی سیستم خود فایل اکسل‌تان حذف شود؟ این امر می‌تواند در نوع خود بسیار آزاردهنده باشد، اما در حقیقت نیاز نیست که پس از وقوع چنین حوادثی شروع به نوشتن دوباره فایل اکسل خود کنید؛ بلکه با ترفندی که در ادامه این مطلب عنوان خواهد شد می‌توانید اقدام به بازیابی فایل‌های از دست رفته خود کنید…

برای بازیابی فایل‌های اکسل ذخیره نشده چندین راه وجود دارد. البته شاید موفق به بازیابی نسخه نهایی فایل خود به همراه تمامی تغییرات نهایی اعمال شده نباشید، اما هرچه باشد از شروع کردن از ابتدا خیلی بهتر خواهد بود.

بازیابی فایل‌های اکسل در ویندوز

به‌طور کلی برای بازیابی    فایل‌های ذخیره نشده اکسل سه روش وجود دارد. اگر یک فایل ذخیره نشده را ببندید، شاید بتوانید از طریق دستورالعمل بازیابی فایل‌های ذخیره نشده عمل کرده و فایل خود را بازیابی کنید.

بازیابی فایل‌های ذخیره نشده اکسل

برای مشاهده فایل‌های ذخیره نشده به تب File رفته و از قسمت Open‌ گزینه Recent را برگزینید.

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

در پایین صفحه، گزینه  Recover Unsaved Workbooks را مشاهده می‌کنید.

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

با انتخاب این گزینه، لیستی از فایل‌های ذخیره نشده را به‌صورت زیر مشاهده خواهید نمود:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

اگر خوش شانس باشید، فایل موردنظرتان را در این قسمت مشاهده خواهید کرد؛ توجه کنید که لازم است تا پس از باز کردن فایل حتما آن را ذخیره کنید.

بازیابی فایل‌های اکسل بازنویسی شده از طریق سرویس OneDrive

اگر فایل‌های اکسل خود را بر روی وان‌درایو ذخیره نمی‌کنید، شاید با خواندن ادامه این مطلب مجاب به انجام این کار شوید. وان‌درایو همواره اقدام به نگه‌داری یک تاریخچه از نسخه‌های مختلف از فایل ها کرده و شما هر زمان که دوست داشتید قادر خواهید بود تا از هر جایی که می‌خواهید فایل خود را بازیابی کنید و دوباره در هرمکانی که می‌خواهید آن را ذخیره کنید، در حقیقت فولدرهای اسناد همانند یک مکان منطقی به نظر می‌‌رسند.

تکمیل فرایند بازیابی فایل بازنویسی شده از طریق رابط کاربری وان‌درایو بسیار ساده خواهد بود. برای این کار ابتدا به آدرس onedrive.live.com بروید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

حال به پوشه‌ای که فایل خود را درون آن ذخیره کرده‌اید بروید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

فایل مورد نظر را پیدا کرده و بر روی آن راست کلیک کنید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

گزیته Version history را انتخاب کنید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

در اینجا با لیستی از ورژن‌های مختلف فایل موردنظرتان مواجه خواهید شد و می‌توانید پیش‌نمایشی از هریک از نسخه‌ها را مشاهده کنید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

نسخه مورد نظرتان را پیدا کرده و گزینه Restore را برای بازنویسی فایل موردنظر بر روی فایل جاری انتخاب نمایید؛ همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Download یک کپی از آن بر روی سیستم خود داشته باشید.

بازیابی نسخه‌های قبلی از طریق File History

اگر از وان‌درایو به هر دلیلی استفاده نمی‌کنید، بازهم شانس این را خواهید داشت تا فایل‌های اکسل بازنویسی شده خود را بازیابی کنید. اگر ویژگی File History را در ویندوز فعال کرده باشید می‌توانید نسخه‌های قدیمی‌تر فایل‌های خود را پیدا کنید. برای فعال کردن این قابلیت ابتدا وارد Setting شده و گزینه Update & Security‌ را برگزینید؛ حال از بین گزینه‌های موجود در سمت چپ پنچره باز شده، گزینه Backup‌ را انتخاب کنید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

در این قسمت بر روی گزینه + کنار عبارت Add a drive کلیک کرده تا بدین صورت محل ذخیره‌سازی تاریخچه فایل‌ها مشخص گردد.

پس از فعال‌سازی این ویژگی در ویندوز ۱۰، کافیست به محل فایل مورد نظر در ویندوز اکسپلورر رفته، بر روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Restore Previous Versions را برگزینید:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

در این مرحله پنجره جدیدی ظاهر می‌گردد که شامل نسخه‌های قبلی فایل مورد نظر بوده که قادر به بازیابی هریک از آن‌ها خواهید بود. در صورتی که ویژگی تاریخچه فایل را فعال نکرده باشید، هیچ گزینه‌ای در این پنجره نخواهید داشت:

آموزش بازیابی فایل های اکسل ذخیره نشده

 

توصیه می‌شود همیشه فایل‌های خود را ذخیره کنید تا نسخه موردنظر را راحت‌تر بازیابی کنید

اگرچه روش‌های گفته شده قادر به بازیابی فایل‌های ذخیره نشده و یا بازنویسی شده هستند، با این حال بهترین روش ممکن نخواهند بود؛ چرا که همواره دقیقا نسخه موردنظر شما را بازیابی نخواهند کرد. بنابراین بهترین راه حل ممکن این است که به‌صورت منظم فایل‌های خود را ذخیره کرده (برای این کار می‌توانید از ویژگی‌ ذخیره خودکار در آفیس استفاده کنید) و از پشتیبان‌گیری با قابلیت ذخیره‌ نسخه‌های مختلف فایل استفاده کنید.

با این حال از روش‌های نام‌برده شده نیز می‌توانید در مواقع اضطراری برای بازیابی فایل‌های خود بهره بگیرید.

برای هدایت به کانال کلیک کنید

درباره ی ادمین

■ سعید محدثی ■ کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *